info
Lanová dráha v květnu mimo provoz. Zahájení provozu v pátek 2. 6.. * Traily na Tanvaldském Špičáku jsou UZAVŘENY.

Kam na výlet

Muzeum výroby hraček a kreativní dílny

Albrechtice v Jiz. horách

V areálu firmy DETOA Albrechtice s.r.o. v Jiřetíně pod Bukovou vzniklo Muzeum výroby hraček, kde můžete zhlédnout výrobu tradičních dřevěných hraček s více jak stoletou tradicí. Po exkurzi doporučujeme vyzkoušet si svoji zručnost v našich kreativních dílnách a vytvořit si hračku nebo suvenýr dle své fantazie. Pro návštěvníky je od prosince 2011 otevřena zcela nová prodejna a kavárna.

»  Telefon: +420 483 356 325»  Mobil: +420 721 843 020»  E-mail: exkurze@detoa.cz»  Www: www.detoa.cz
Detoa dilna

Rozhledna Slovanka

Janov nad Nisou

Slovanka je údajně nejstarší železnou rozhlednou v Čechách. Zasloužily se o ni tři sekce Německého horského spolku pro Ještědské a Jizerské hory - jablonecká, janovská a hornokamenická. Zakoupily rozhlednu, která stávala jako exponát rakouských železáren na vídeňské výstavě. V květnu 1887 se na Seibtově vrchu (pan Seibt věnoval pozemek na stavbu rozhledny) konalo první stavební řízení a 14. srpna téhož roku již rozhledna stála. Jediný zedník postavil 3 m vysokou podezdívku a dva dělníci během 17 dnů smontovali jedenáctimetrovou věž. Na otevření rozhledny se sešlo na 5000 lidí a na dobrovolném vstupném se vybralo ještě víc, než stála celá stavba i dovoz rozhledny.

Rozhledna SLovanka

Bobová dráha Janov nad Nisou

Janov nad Nisou

Nová bobová dráha v Janově nad Nisou je skvělou atrakcí a vzrušujícím zážitkem pro aktivní využití volného času pro návštěvníky všech věkových kategorií.

Konstrukčně účelné vozíky s účinnou brzdou umožní každému zvolit optimální rychlost i styl jízdy. Pohodlné boby s gumovými kolečky jsou bezpečné a velmi lehce ovladatelné, takže jejich obsluhu zvládnou i malé děti.

Raritou bobové dráhy v Janově nad Nisou je karusel, ve kterém se bob otočí o 450 stupňů.

Ideální umístění, netradiční sportovní vyžití, skvělá samoobslužná gastronomie či třeba dětský koutek pak z bobové dráhy činí zajímavý celoroční cíl rodinných nebo školních výletů.

Těšíme se na shledání s Vámi v Janově nad Nisou.

»  Telefon: +420 607 160 652

DinoPark Liberec

Liberec OC Plaza

Unikátní kyrtý DinoPark s celoročním provozem postavený ve 3 podlažích obchodního centra. Součástí parku jsou dětské atrakce pro malé i vvelké odvážné návštěvníky druhohor.

»  Otevírací doba: 9.00 - 20.00»  Telefon: +420 378 774 636

Jizerky znovu a jinak

Nová Louka

Nová Louka – Gregorův kříž (0,9 km) – Hřebínek (3 km) – Točna (3,8 km) – /Nová cesta, Bílé Buky/ – Kristiánov (8,3 km) – Josefodolská přehrada (11,5 km) – Hrabětice, kaplička (12,5 km) – Královka (16,5 km) – Bedřichov, hájovna (17,5 km) – Nová Louka (20 km)
Střední délka trasy uvádí návštěvníka do staronových kulis Jizerských hor.
Trasa začíná opět Novou Loukou, poté se stáčí ke kiosku na Hřebínku a k rozcestí na Točně. Novou cestou pod Bílým bukovím s Jelením skokem (jedinou památkou po bývalé jelení oboře z 2. poloviny 19. století) se opětovně dostaneme na Kristiánov, odkud další část cesty vede po místech tras předcházejících.

»  terén: střední»  výlet určen: pro handicapované»  celková délka: 20km

Jizerská 50 – „50 km“

Bedřichov

Bedřichov, stadion – U Buku (1,7 km) – Nová louka (3 km) – Kristiánov (5,7 km) – Rozmezí (9,2 km) – Čihadla (10,5 km) – Na Knajpě (11,2 km) – Kůrovec (15,1 km) – Hraniční (15,5 km) – Vlašský hřeben (18,2 km) – U Bunkru (20,9 km) – Mořina (22,4 km) – Jizerka (23,6 km) – U Bunkru (24,4 km) – Zimní kiosek (28,3 km) – Smědava (30,1 km) – Na Knajpě (33,2 km) – Čihadla (34,1 km) – Na Žďárku (36,3 km) – Krásná Máří (38,7 km) – Hřebínek (41,4 km) – Bílá Kuchyně (42,7 km) – Olivetská hora (43,9 km) – Za Černou Nisou (45,6 km) – U Buku (48,3 km) – Bedřichov, stadion (50 km)
Trasa opisuje trať jednoho z nejznámějších a nejpopulárnějších běžeckých závodů v ČR, který se zpravidla koná každoročně druhou neděli v lednu a využívá tratě Jizerské lyžařské magistrály. První ročník se datuje do roku 1968, od sedmdesátých let 20. století je závod pořádán jako pieta za členy Expedice Peru, kteří tehdy zahynuli při zemětřesení. Od května 2010 stojí za stadionem kamenný Památník Expedice Peru 1970. V současnosti se Jizerská 50 řadí k věhlasné Světové lize dálkových běhů Worldloppet.

»  terén: těžký»  výlet určen: pro běžkaře»  délka : 50km

K vodopádům Černého potoka a na přírodní rozhlednu Frýdlantské cimbuří

Bílý potok

Bílý Potok pod Smrkem, nádraží – U Liščí chaty (2 km) – Kámen osvobození (3 km) – Hajní kostel (3,7 km) – Pod Frýdlantským cimbuřím (5 km) – Frýdlantské cimbuří (5,3 km) – Polední Kameny (6 km) – Pavlova cesta (7 km), odbočit doleva – /Pavlova cesta/ – Štolpišská silnice (10,5 km) – /Štolpišská silnice/ – Smědava (12 km)
Krátká trasa vhodná pro všechny bez výraznějších zdravotních problémů, upozorňujeme na větší převýšení a fyzickou zátěž během cesty! Možnost využití vlakové dopravy z Liberce.
Jedna z mála tras, kde nepotkáte kola, ale uvidíte „řetězy“ jako v Tatrách! Výchozím bodem Bílý Potok pod Smrkem, odkud budete pomalu stoupat nejpříkřejšími cestami do srdce Jizerek, na Smědavu. Prvními zastaveními mohou být vodopády na Černém potoce, poté výstup na Hajní kostel, hned v závěsu výhledy na Frýdlant a okolí z Frýdlantského cimbuří.
Další část výletu bude již v klidnějším tempu mírného terénu, z Poledních kamenů na Pavlovu cestu – zde ale nepokračovat dále po značené žluté, nýbrž si pěkně Smědavskou horu obejít ze severní části. Trénovanému oku neuniknou zbytky leteckého neštěstí. Z Pavlovy cesty se pak dostaneme na Štolpišskou silnici vedoucí na Smědavu.

»  terén: střední»  výlet určen: pro pěší»  délka : 12km

Letadla na horách a jejich pomníčky

Smědava

Smědava – Kůrovec (0,9 km) – Na Knajpě (4,4 km) – /Pavlova cesta okolo Smědavské hory/ – Nad Černým potokem (10 km) – Čihadla (11,5 km) – Na Knajpě (12,5 km) – /Štolpišská silnice/ – Smědava (16 km)
Další trasa střední délky prohlubující poznání Jizerských hor, výchozím místem Smědava.
Z té doporučujeme vyrazit ke Kůrovci a na Knajpu, a pak přímo k zlatému hřebu vyjížďky, na Pavlovu cestu, jež opisuje téměř celou horu Smědavu (1 084 m). Severní úbočí hory zde vydává svědectví o jedné z leteckých tragédií Jizerek, která se odehrála v dubnu 1992. Pavlova cesta se nakonec vrací přes Čihadla zpět na Knajpu a dále po Štolpišské silnici na Smědavu.

»  terén: střední»  určeno pro: handicapované»  délka : 16km

Na hráz Bedřichovské přehrady na Černé Nise

Bedřichov

Bedřichov, stadion – Bedřichov, obora (0,8 km) – Bedřichovská přehrada na Černé Nise, hráz (3,8 km) – Černá Nisa, západní rozcestí (4,3 km) – Závory (5,8 km) – Pod Olivetskou horou (6,8 km) – Gregorův kříž (7,8 km) – Nová Louka (8,7 km) – Bedřichov, stadion (11,7 km)
Trasa kratší délky vedoucí na hráz „Černé Nisy“.
Černá Nisa, jak se často u nás přehradě říká, byla vybudovaná podobně jako další údolní přehrady (Harcovská v Liberci, Jablonecká ve Mšeně aj.) na ochranu proti záplavám po nechvalně známé povodni v roce 1897. Od ní cesta pokračuje dál k Závorám na rozcestí pod Olivetskou horu, potom okolo Gregorova kříže, údajně památníčku nenaplněné lásky, na Novou Louku a do Bedřichova.

»  terén: lehký»  výlet určen pro: handicapované»  délka: 11,7km

Na hráz Josefodolské přehrady a na Královku

Bedřichov

Bedřichov, stadion – Bedřichov, hájovna (0,5 km) – Blatný rybník (3 km) – Tetřeví kámen (4 km) – Kristiánov (5 km) – Josefodolská přehrada (8,5 km) – Hrabětice, kaplička (9,5 km) – Královka (13, 5 km) – Bedřichov, stadion (15 km)
Trasa střední délky ukazuje hráz nejmohutnějšího vodního díla Jizerských hor.
Josefodolská přehrada byla postavena v letech 1976–1982 na řece Kamenici, v současnosti jsou koupání aj. typy rekreace v ní a jejím bezprostředním okolí zakázány, protože přehrada slouží jako zdroj pitné vody pro Liberec a Jablonec nad Nisou. Od hráze stoupá cesta k hrabětické „kapličce“, bývalé hasičské zbrojnici, a pak po už mírně zvlněném terénu ke Královce, restauraci s 24 m vysokou rozhlednou. Název Královka je počeštělým názvem původního německého pojmenování Königova výšina, jež souvisí s příjmením jistého osadníka Königa.

»  terén: střední»  určeno pro: handicapované»  délka: 15km

Na přírodní rozhlednu Paličník

Bílý potok

Bílý Potok pod Smrkem, nádraží – /Jedlová cesta/ – Sedmitrámový most (4,5 km) – Předěl (7,5 km) – Na Písčinách (9 km) – /Paličníková cesta/ – Pod Klínovým vrchem (11 km) – Paličník (11,4 km) – Bártlova bouda (14,5 km) – Bílý Potok pod Smrkem (17,5 km)
Trasa střední délky s výrazným převýšením, možnost využití vlakové dopravy z Liberce.
Po Jedlové cestě (červené turistické) k Sedmitrámovému mostu, a pak podél Šindelového potoka na Předěl, odtud po červené směr Smrk, ale na Písčinách odbočit vlevo. Paličníková cesta vede přímo na vrch Paličník (944 m) s exkluzivním výhledem do širokého kraje. Z Paličníku po žluté turistické cestě údolím NPR Jizerskohorské bučiny a kolem skalnatých břehů Hájeného potoka zpět přes Bártlovu boudu (výletní restauraci s terasou) do Bílého Potoka pod Smrkem.

»  terén: střední»  výlet určen pro : pěší»  délka : 17,5 km

Na „Zámeček“ za kancléřem Šámalem

Bedřichov

Bedřichov, stadion – Bedřichov, obora (0,8 km) – /Vládní cesta/ – Za Novou Loukou (4,3 km) – Nová Louka „Zámeček“ (5 km) – Bedřichov, stadion (8 km)
Nejkratší cyklotrasa Jizerských hor vhodná pro všechny věkové skupiny, především pro rodiny s dětmi. Z hlediska historie nám přibližuje osudy dnešní výletní restaurace, Nové Louky.
Samota nedaleko Blatného rybníka byla původně součástí sklářské huti. Později byla přestavěna na lovecký zámeček, který ve 30. letech minulého století hojně navštěvoval první kancléř ČSR, JUDr. Přemysl Šámal. V blízkosti restaurace Šámalova pamětní deska.

»  terén: lehký»  výlet určen pro: cyklisty»  délka : 8km

Okolo Hejnického hřebene Jizerských hor

Bedřichov

Bedřichov, stadion – Bedřichov, hájovna (0,5 km) – Nová Louka (3 km) – Gregorův kříž (3,9 km) – Hřebínek (6 km) – Točna (6,8 km) – Krásná Máří (8,1 km) – Na Žďárku (10,1 km) – Nad Černým potokem (11,1 km) – Čihadla (12,6 km) – Rozmezí (13,6 km) – Kristiánov (16,8 km) – Nová Louka (19,4 km) – Bedřichov (22,4 km)
Trasa střední délky a mírného terénu vhodná pro celodenní poznávací vycházku, návštěvníky provází obvyklými místy Jizerských hor.
Na cestě z Bedřichova k hájovně pozůstatek sklářské hutě (přímo pod výběhem zvěře u Lesní chaty), na Nové Louce výletní restaurace, v jejíž blízkosti se nenalézá jen chráněná přírodní rezervace, ale také pamětní deska JUDr. Přemysla Šámala, který byl ve 30. letech minulého století častým hostem loveckého revíru Jizerských hor. Dalším atraktivním místem je skalní vyhlídka nad Černým Štolpichem, Krásná Máří (900 m), opatřena zábradlím a stupy. Několik kilometrů vzdálená Čihadla jsou známá přírodní rezervací (v lokalitě se vyskytuje vzácná česká masožravá rostlina), Kristiánov pak Památníkem sklářství Jizerských hor, který sídlí v Liščí boudě. Návštěvník se může seznámit s maketou původní osady, s předměty produkce sklářské či bižuterní výroby a s historií rodu Riedelů.

»  terén: lehký»  výlet určen pro: pěší»  délka: 22,4

Okolo pomníčků Jizerských hor

Bedřichov

Bedřichov, stadion – Bedřichov, obora (0,8 km) – Bedřichovská přehrada na Černé Nise, hráz (3,8 km) – Černá Nisa, západní rozcestí (4,3 km) – K závorám (5,5 km) – Závory (5,8 km) – Pod Olivetskou horou (6,8 km) – Za Přehradou (7,1 km) – Gregorův kříž (7,8 km) – Nová Louka (8,7 km) – Bedřichov, stadion (11,7 km)
Cyklotrasa kratšího typu orientovaná na vybraná památná místa a pomníčky Jizerských hor.
V úseku Bedřichov (obora) – Černá Nisa (záp. rozc.) k vidění Klagertův kámen, Lichtenecknerův kříž, Melzerův pomník a Stammelův kříž.
Červenkův kříž, Gregorův kříž, Šámalův pomník, Gärtnerova smrt a Gahlerův kříž aj. v úseku Černá Nisa (záp. rozc.) – Nová Louka – Bedřichov (hájovna).

»  terén: lehký»  určeno pro: cyklisty»  délka: 11,7km

Po stopách jizerskohorských sklářů

Bedřichov

Bedřichov – Nová Louka (3 km) – Blatný rybník (3,8 km) – Kristiánov (5,5 km) – /Cikánský les/ – Josefův Důl, Údolí Kamenice (10 km) – Josefův Důl, „Sklář“ (12 km) – Antonínov, Lesní brána (12,7 km) – Mariánskohorské boudy (15 km) – Protržená přehrada (16 km) – /Jezdecká cesta/ – Souš, za Přehradou (17,5 km) – /Jezdecká cesta/ – U Bunkru (21 km) – Jizerka, Panský dům (22 km) – Mořina, Pod Bukovcem (23 km) – Sedlo Pod Zámky (25,5 km) – Souš (27 km) – Novina II (29,5 km) – Desná (32 km)
Delší pěší trasa na téma skláři a sklářské hutě Jizerských hor.
Historie sklářství sahá ve zdejším kraji do 16. století, není divu, že první bude již nad tenisovými kurty v Bedřichově – zde jsou k vidění pozůstatky renesanční sklárny, založené přibližně v roce 1598. Další zastávkou je „huť“ Nová Louka, kterou vybudoval Johann Josef Kittel, později byla huť odkoupena Riedely.
Po necelém kilometru dojdeme z Nové Louky k Blatenskému rybníku. Kdysi zde stála pila a v okolí se pálilo dřevěné uhlí. Třetí sklářskou hutí v řadě je Kristiánov. Založili ho na konci 18. století Riedelové, huť jim prosperovala a osada se rozvíjela do té míry, že zde byla vystavěna škola, kostelík a hřbitůvek (osada měla též vlastního faráře!)

»  terén : střední»  určeno pro: pěší»  délka: 32km

Přechod Jizerských hor

Nové Město pod Smrkem

Nové Město pod Smrkem, náměstí – U spálené hospody (1,5 km) – U Kyselky (2,5 km) – Streitův obrázek (4 km) – Smrk (7 km) – Nebeský žebřík, dolní rozcestí (8 km) – Na Písčinách (9 km) – Předěl (10,5 km) – Smědava (14 km) – /Štolpišská silnice/ – Na Knajpě (17,3 km) – Čihadla (18,3 km) – Rozmezí (19,3 km) – Kristiánov (22,8 km) – Blatný rybník (24,8 km) – Nová Louka (25,3 km) – Bedřichov (28,3 km)
Trasa delšího typu, možnost využití vlakové dopravy z Liberce.
Přechodem Jizerských hor získá pěší turista ucelenější přehled o uspořádání hor z různých hledisek. Návštěvník si tak může povšimnout, že vůdčí horninou Jizerek je žula a že díky zvětrávání jsou hory plné viklanů, skalních hřibů nebo skalních mís. Zajímavé je i rozložení lesního porostu, rašeliništ a skalních výchozů.
Jako první nás překvapí asi novoměstská léčivá Kyselka, po ní přijde překvapení v podobě velkolepého vrcholu Smrku (1 124 m) s celoročně otevřenou rozhlednou a nedalekým pomníkem básníka Theodora Körnera. Následuje prudší sestup po Nebeském žebříku, a potom už jen mírný terén kolem Smědavy a rezervace Na Čihadlech směr Bedřichov.

»  terén: lehký»  určeno pro: běžkaře»  délka: 28,3

Partneři skiarény

inogyAuto loudaAlpine PROHotel PetřínK2Jizerské horySitour