41. Štít Albrechtic

27.-28.6. se v Albrechticích v Jizerských horách uskuteční 41. ročník Štítu Albrechtic. Jedná se o sportovně společenskou akci, které se účastní občané obcí Albrechtice z celé České republiky.

Na podzim roku 1973 přišli funkcionáři tehdejší TJ Sokol Velké Albrechtice s námětem uskutečnit fotbalový turnaj obcí Albrechtic. Myšlenka byla přijata a po nezbytné diskuzi byl přijat návrh uskutečnit setkání občanů obcí Albrechtic z celé České republiky.

Akce dostala do vínku název ,,Štít Albrechtic,, a k prvnímu setkání došlo v sobotu dne 29. června 1974 ve Velkých Albrechticích.

Obec Albrechtice nad Vltavou, okres Písek, přistoupila k účastníkům Štítu Albrechtic v roce 1987. Všech 9 obcí se setkalo společně pouze 2 krát - v roce 1988 a 1989. Organizačním výborem byl přijat systém pravidelného setkávání osmi účastníků jednou ročně, pokaždé v jiné obci. Byly ustanoveny dvě skupiny, které jsou losem každoročně obměňóvány, ve skupině se hraje systémem každý s každým. Vítězové skupin postupují do finále, druzí v pořadí pak hrají o třetí místo. Za celou historii "Štítu" se však několikrát stalo, že některá z obcí uspořádat a tak ji nahradila obec další v pořadí. Dokonce v 7, ročnících muselo zaskakovat B mužstvo pořadatele z důvodu absence jiného družstva. Přesto se Štít Albrechtic koná nepřetržitě již 40 let! V případě Albrechtic u Mostu se obec ujala pořadatelství jen jednou a to v roce 1980, než byla vroce 1983 zcela vymazána z mapy ČR z důvodu zabrání jejího území pro povrchovou těžbu hnědého uhlí. Ovšem fotbalisté tamního TJ Tatran jezdili nadále na fotbalový turnaj, působili totiž v okolních oddílech na Mostecku. Po absolvování 16. ročníků Štítu, ukončili svou účást v roce 1997.

Bylo sehráno 559 utkání, padlo v nich 1284 branek, v dlouhodobé tabulce vedou Město Albrechtice s 223 body před Albrechticemi u Českého Těšína s 222 body. Nejlepším TOP střelcem je Jaroslav GOJ z Albrechtic u Českého Těšína s 31 brankami. Výraznou součástí Štítu Albrechtic je od počátku účast vrcholných přestavitelů veřejného a politického života z jednotlivých obcí. Přítomnost současných starostů a místostarostů jednotlivých obcí výrazně přispívá k posilování společenského významu a věhlasu konání Štítu Albrechtic i mimo region. V roce 2011 se  turnaje zúčastnila obec Olbrachcice z Polska a turnaj tak dostal punc mezinárodní akce. Štít Albrechtic organizuje stálý výbor Štítu.

Stovky občanů jednotlivých obcí s názvem Albrechtice si přejí, aby nadšení, chuť i zájem o tuto akci vydržel nejdéle.

« Zpět na přehled novinek25.06.2014zdroj: skiarena

Partneři skiarény

InnogyAuto LoudaAlpine ProPetřínSCRJSitourLesy ČR