SkiarĂ©na Jizerky SkiarĂ©na Jizerky ZIMA LÉTO
17,6 KM SJEZDOVEK 21 VLEKŮ 1 LANOVÁ DRÁHA 3 SUNKID POHYBLIVÝ KOBEREC

Jak vybrat sjezdové lyže

Doba, kdy jste měli na výběr pár modelů sjezdovek s délkou lyže jako na obří slalom a více je dávno pryč. Trh sjezdových lyží zdivočil před pár lety, kdy se nově vytvořilo několik kategorií lyží např. podle krojení (Short Turn/Slalomka, Long Turn/Obřačka, Allmountain/Širší lyže na trať, Široké lyže, Twintip úzký, Twintip široký, Tapered, 5D a Reverse Sidecut), délek, rádiusů a rozdílných šířek podle kterých se pak určují sjezdové lyže.

SPRÁVNÝ POSTUP VÝBĚRU SJEZDOVÝCH LYŽÍ

Ujasnit si své požadavky:

  • Zkušenosti na lyžích
  • Fyzické a pohybové předpoklady
  • Jak často lyžujete
  • Kde převážně lyžujete (upravené tratě, mimo sjezdovku, náročnost terénu) jaké mám lyžařské ambice (pohodové lyžování, sportovní lyžování…atd)

Nezapomeňte při správném výběru porovnávat své možnosti podle zdravého úsudku, zde není prostor pro přeceňování svých zkušeností a dovedností. Naším cílem je Vám pomoci se správným výběrem sjezdových lyží právě pro Vás.

Určení lyží podle terénu:

  • Upravené sjezdové tratě
  • Upravené sjezdové tratě a někdy i mimo sjezdovku
  • 50% trať a 50% mimo sjezdovku
  • Terén, prašan
  • Snowpark
  • Bigfoot atd.

UPRAVENÉ SJEZDOVÉ TRATĚ
Nejvíce lidí preferuje upravené sjezdové tratě, kde máte zaručenou kvalitní a pevnou pistu. Pokud nejste zkušený lyžař, určitě doporučujeme vybírat rekreační modely tzv. univerzální lyže. V kategorii rekreační univerzální lyže jsou většinou výkonnostně podobné lyže od různých výrobců. Každý na těchto lyžích zvládne první lyžařské obloučky v nízké rychlosti.

Pokud se spíše cítíte méně či více sportovněji, doporučujeme vybírat sportovní sjezdové lyže. V této kategorii naleznete široký výběr délek, šířek rádiusů a značek lyží. Tyto lyže se velmi dobře ovládají ve středních rychlostech a přechod z oblouku do oblouku Vám bude připadat jako lyžařský koncert.

Spíše se profilujete jako lyžař na úrovni, který má za sebou dlouholeté zkušenosti? Pak se nebojte sáhnout po lyžích delších, méně vykrojených a sportovnějších.

VÝŠKA A VÁHA LYŽAŘE
Pokud se profilujete jako rekreační jezdec běžných lyžařských parametrů, tak zde si můžete být jisti s Vaším správným výběrem vhodných lyží pro Vás. Obecně se dá říct, že lehčí lyžař, pokud nejezdí velmi dobře a rychle, produkuje nižší síly přenášené do lyží, tak užije lyže spíše kratší a lehčí.

Patří k těžším a velkým lyžařům? Pak na lyže působíte delší pákou v oblouku a větší vahou, takže lyže zatěžujete více. Při výběru lyží musíte sáhnout po tvrdších a delších lyžích se sendvičovou konstrukcí, která má nejlepší vlastnosti.

ŠÍŘKA LYŽE 1:1
Do 65 mm - sjezdové lyže určené pro rychlé přehranění na upravené sjezdové tratě
Do 70 mm - sjezdové lyže na upravené sjezdové tratě, sportovní lyže
Do 75 mm - rekreační a sportovní sjezdové lyže, jsou stabilnější, vhodné na tratě hůře upravené (měkké odpolední pisty)
Do cca 80 mm - sjezdové lyže i do terénu, kombinace 70% sjezdovka, 30% mimo sjezdovku
Do cca 85 mm - Allmountain sjezdové lyže, 50% sjezdovka, 50% mimo sjezdovku
Do cca 90 mm - Allmountain s převahou terénu, 70% mimo sjezdovku, 30% sjezdovka
Do cca 100 > mm - sjezdové lyže pro freeride

DÉLKA LYŽÍ
Se vždy posuzovala jako první, dnes je to jako jeden z posledních parametrů pro správný výběr na základě předchozích informací. Zde posuzujeme osobu vysokou od 150 do 200 cm a o hmotnosti 40 – 100 kg.

Začátečník: 140 – 160 cm
Pokročilý: 160 cm u žen a u mužů 160 – 175 cm
Expert: od 180 cm vybírá zkušený lyžař, který ví, co hledá.

Globálně se dá říci, že danému lyžařovi bude vyhovovat lyže v délkovém rozmezí 10 cm.

ZNAČKA LYŽÍ
Při výběru sjezdových lyží je zbytečné se fixovat na určitou značku lyže, jelikož se Vám výběr velmi zúží, ale hlavně jsou si lyže jiných značek hodně podobné (konstrukce, technologie, délky, rádius…atd. Pří výběru lyží v cenové hladině od 5.000 kč do 15.000 kč se na značku fixovat nemusíte!

Pokud jste náročný jezdec, který hledá kvalitu a trvanlivost, tak pak vybíráte modely od 20.000 kč výše. Většinou se jedná o Topové modely daných značek.

U nás si vyberete z širokého portfolia značek předních výrobců jako je Atomic, Salomon, Elan, Head, Voelkl, Blizzard, Rossignol, Dynastar, K2 a Fischer.

SPRÁVNÝ VÝBĚR
Pokud si kupujete nové sjezdové lyže, je to investice do budoucna. Jestliže se chcete zlepšovat a zvyšovat své požadavky, musíte výběr zaměřit i na tento parametr, zda Vám po dobu Vašeho lyžování budou lyže vyhovovat.

Známe pravidlo: „ Levná lyže neznamená, že se jedná o nekvalitní lyže. Levné lyže mají i své spokojené majitele, jelikož oni vědí, co od lyží požadují. Samotná cena lyží, nezaručuje samozřejmě vždy vysokou životnost a vhodnost daného modelu pro Vás“.

TECHNOLOGICKÉ STANDARDY A NOVINKY JEDNOTLIVÝCH VÝROBCŮ:

ATOMIC
DoubleDeck (D2) Vario Flex
Řídí průhyb lyže tak, aby odpovídal stylu jízdy lyžaře-čím větší tlak do lyže, tím tvrdší flece. To zajišťuje horní „patro“ lyže propojené se spodní částí pěti spojovacími články
s elastomery.

atomic.jpg

BLIZZARD
IQ Power Full Suspension
Je integrovaný posilovač Carbon Power – Booster kombinovaný s dvousměrným olejovým tlumičem Suspension/Piston. Tato technologie eliminuje negativní vibrace a tím poskytuje snadnější ovladatelnost lyže.

blizzard.jpg

ELAN

Stále dominuje WaveFlex
Vlnitý profil WaveFlex zajišťuje torzní tuhost a podélnou pružnost, respektive ohebnost lyží.

FISCHER
Hole Ski - Díra ve špičce lyže. Snížený moment setrvačnosti díky menší hmotnosti na špičce a na konci lyže pro lepší vibrační vlastnosti, optimalizovanou klidnou jízdu, lepší točivost a ovladatelnost.

K2
Rocker - K2 byla první značkou, která začala ve větší míře uplatňovat rocker a přenesl jej i do kategorie all-mountain lyží a lyží pro začátečníky.

ROSSIGNOL
AutoTurn - spojení výrazného krojení uprostřed pro dobré držení na hraně a rockeru na špičce a patce, která zvyšuje tolerantnost.

SALOMON
Variable Radius Management
Kombinace několika rádiusů – cílem je lepší a intuitivní ovladatelnost

VOELKL
Bio-Logic
Koncept zohledňující fyzické dispozice a potřeby lyžařek, je postavena na třech prvních: postoji, geometrii a flexi.