SkiarĂ©na Jizerky SkiarĂ©na Jizerky ZIMA LÉTO
17,6 KM SJEZDOVEK 21 VLEKŮ 1 LANOVÁ DRÁHA 3 SUNKID POHYBLIVÝ KOBEREC

Jak vybrat sjezdové boty

Většina současných sjezdových bot má čtyři přezky, dvě na spodní části boty na nártu a dvě na „komínu“ na holeni. Použitý materiál a technologie se u jednotlivých modelů liší podle výrobců a modelové řady.

1. Ujasnění Vašich požadavků

Ujasněte si lyžařské schopnosti, fyzické parametry, způsob lyžování a nejčastější terén. Sjezdové boty slouží pro přenos sil mezi lyžařem a lyžemi, tvoří základní prvek pro Vaše pohodlné lyžování. Proto při výběru sjezdových bot buďte pečlivý a nepospíchejte s výběrem.

2. Rozdělení sjezdových bot

Rekreační, rekreačně-sportovní, sportovní až závodní.  Většina výrobců zařazuje boty s ohledem na nejpravděpodobnější potřeby typizovaného lyžaře. Při výběru bot se také zaměřte na tuhost (flexindex) boty.

Rekreační sjezdové boty
Začínající a rekreační sjezdaři vyžadují od svých sjezdových bot hlavně teplo a pohodlí. A to je přesně to, co může rekreační bota nabídnout. Měkká vnitřní výstelka chrání nohu před otlaky po celý den a použité materiály zvyšují tepelný komfort v botě. Měkčí skelet umožňuje snadný přenos těžiště i začátečníkům. Na dostatečnou tvrdost skeletu by si ale měli dát pozor lyžaři s vyšší hmotností.

Sportovní sjezdové boty
Často univerzální sportovní modely s tvrdším skeletem. Nabízí vysoký komfort pokročilejším rekreačním lyžařům, ale nezklamou ani agresivnější sjezdaře vyhledávající to nejlepší ve své kategorii.

Závodní sjezdové boty
Pevná bota pro nejnáročnější lyžaře se závodními ambicemi. Tvrdý skelet umožňuje lepší přenos síly na lyže. Tenká vnitřní bota zlepšuje kontakt sjezdaře s lyží, ale většinou poskytuje menší tepelnou izolaci.

3. Flexindex

Jedná se o přibližnou charakteristiku tuhosti bot označovaný, jako flex nebo flexindex. Tento parametr Vám poslouží k zúžení Vašeho výběru.

 • Flex 40-60 se udává u nejměkčí dospělé a dětské boty.  Boty slouží velmi nenáročným lyžařům.
 • Flex 60-80 si vybere rekreační lyžař, který nepatří mezi váhově těžší lyžaře
 • Flex 80-100 si vybere sportovní lyžařka, těžší rekreační jezdec a jezdec se sportovními ambicemi.
 • Flex 100-120 je vhodný pro ambiciózní sportovní lyžaře
 • Flex okolo 130 už najdeme boty pro ženy, kteří patří do kategorie závodní lyžařka, větší mládež a ambiciózní závodní lyžař.
 • Flex 150 je závodní bota.

Flexindex je laboratorní údaj ohýbání zapnuté boty v normalizované teplotě. Vše se samozřejmě odvíjí od utažení jednotlivých přezek, usazení nohy, ale také lyžařovy tělesné páky, pohyblivost nohy v kotníku a náklon boty ve vázání.

Proto vždy počítejte s tím, že materiál skeletu v mrazu tuhne a v teplu měkne. Pokud se pohybujete na sjezdovkách, tak teploty se můžou lišit od -20 do 10 stupňů. Proto i většina výrobců vyrábí modely s nastavitelnou flexí, kterou lze zvýšit/snížit.

4. Výběr vhodné velikosti a šířky

Jedná se o klíčový moment, kde se rozhoduje, zda Vám sjezdové boty padnou, nebo budete patřit mezi nešťastníky. Boty se udávají v Mondo velikostech, které udávají velikost chodidla v milimetrech.

Při sledování délky nesmíme zapomenout na šířku skeletu. U většiny sjezdových bot lze tento parametr nalézt v popisu výrobku.  Obvykle platí:

 • Do 95 mm – jedná se o závodní boty
 • 98 mm – polozávodní a některé sportovní boty
 • 100 mm – sportovní a některé sportovní dámské boty
 • cca 103 mm – univerzální, mírně sportovní, rekreační a řada dámských bot
 • 106 mm – boty rekreační

Výrobci Salomon a Tecnica mají své patentované technologie, jak si šířku sjezdových bot nastavit podle své potřeby. U sjezdových bot Salomon s označení Custom Shell, lze skelet nahřát a vytvarovat podle Vašeho chodidla. U sjezdových bot Tecnica s označením Air Shell, lze vnitřek dofouknout podle Vašich představ.

5. Nastavení a modifikace bot

Sjezdové boty mají různé doplňkové „vychytávky“ pro co největší komfort a přizpůsobení Vašim požadavkům.

Ski Walk
Přepnutí malým tlačítkem upraví náklon komínu a ten se tak lépe přizpůsobí chůzi bez lyží.

Nastavení flexe
Přepínání flexe např. 80/70 v zadní části komínu boty.

Odnímatelné spoilery
Obvykle odnímatelný klín v zadní části boty mezi skeletem a botičkou.

Canting
Označení pro částečně pohyblivé šroubové spojení v kloubu. Umožňuje v poměrně malém rozsahu naklonit komín oproti spodku skeletu tak, aby do určité míry respektoval vrozené postavení nohou do X nebo do O.

Mikro přezky
Mikro nastavitelné přezky (většinou se jedná o horní přezky) jsou součástí sportovnějších modelů bot.

Botička
Vyjímatelná vnitřní polstrovaná botička. Bota je vyplněná hmotou, která reaguje na teplo a po zahřátí (teplem lidským nebo uměle) se dokáže, někdy opakovaně, přizpůsobit konkrétní noze.


Přebráno - snow.cz a ski-magazín,